Récompenses - Amanda Awards - 2004-2013
Prix national
- César du cinéma
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- Goya Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Czech Lion Awards
- Sun in a Net Awards
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Festivals de cinéma
- Festival de Cannes
- Festival international du film fantastique d'Avoriaz
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Karlovy Vary International Film Festival (KVIFF)
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Ji.hlava International Documentary Film Festival
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
Prix de la critique
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Czech Film Critics Awards
Prix de genre (récompenses spéciales)
Antiprix
2013 - The 29th Amanda Awards
Best Children's Film
Pelle Politibil på sporet
(Aage Aaberge, Live Bonnevie, Rasmus A. Sivertsen, Rune Spaans)Best Film
- Som du ser meg (Dag Johan Haugerud, Yngve Sæther)
- Kon-Tiki (Aage Aaberge, Joachim Rønning, Espen Sandberg, Jeremy Thomas)
- Eventyrland (Gary Cranner, Arild Østin Ommundsen)
- Before Snowfall (Stein B. Kvae, Finn Gjerdrum, Hisham Zaman)
Best Director
- Dag Johan Haugerud (Som du ser meg)
- Joachim Rønning, Espen Sandberg (Kon-Tiki)
- Hisham Zaman (Before Snowfall)
Best Documentary
- De andre (Margreth Olin)
- Dagbok fra revolusjonen (Geir Bølstad, Nizam Najar)
- Du velger selv (Lise Fearnley, Kajsa Næss)
- Kopfkino (Lene Berg)
Best Children's Film
- Pelle Politibil på sporet (Aage Aaberge, Live Bonnevie, Rasmus A. Sivertsen, Rune Spaans)
- Karsten og Petra blir bestevenner (Tanya Nanette Badendyck, Silje Hopland Eik, Arne Lindtner Næss)
- Le Secret de l'étoile du nord (Nils Gaup, Sigurd Mikal Karoliussen, Jan Eirik Langoen)
Best Actress
- Laila Goody (Som du ser meg)
- Marie Blokhus (Jag etter vind)
- Maria Bonnevie (Uskyld)
- Ragnhild Hilt (Som du ser meg)
Best Actor
Best Supporting Actress
Best Supporting Actor
Best Screenplay
- Dag Johan Haugerud (Som du ser meg)
- Kjell Ola Dahl, Hisham Zaman (Before Snowfall)
- Eva Sørhaug (90 minutter)
Best Cinematography
- Arild Østin Ommundsen (Eventyrland)
- Marius Matzow Gulbrandsen (Before Snowfall)
- Geir Hartly Andreassen (Kon-Tiki)
Best Original Score
Best Editing
- Vidar Flataukan (90 minutter)
- Arild Østin Ommundsen (Eventyrland)
- Perry Eriksen, Martin Stoltz (Kon-Tiki)
Best Sound Design
- Christian Schaanning (Uskyld)
- Arild Østin Ommundsen, Gisle Tveito (Eventyrland)
- Baard H. Ingebretsen, Tormod Ringnes (Kon-Tiki)
Best Production Design
Best Visual Effects
- Arne Kaupang (Kon-Tiki)
- Rikke Hovgaard Jørgensen, Ivan Kondrup Jensen (Flukt)
- Torgeir Busch, Lars Erik Hansen (Le Secret de l'étoile du nord)
Best Short Film
- Magnus - en vårdag (Magnus Lilleberg, Per Kristian Lomsdalen, Christoffer Næss)
- Ett enklare liv (Gunhild Enger, Cecilia Torquato De Oliveira)
- Rekonstruksjon (Mattias Härenstam)
People's Amanda
- Kon-Tiki (Joachim Rønning, Espen Sandberg)
- Victoria (Torun Lian)
- Tina & Bettina - The Movie (Simen Alsvik)
- Til ungdommen (Kari Anne Moe)
- De andre (Margreth Olin)
Best Foreign Language Film
- Sugar Man (Malik Bendjelloul)
- Amour (Michael Haneke)
- Intouchables (Eric Toledano)
- Django Unchained (Quentin Tarantino)
- Argo (Ben Affleck)
The Amanda Committee's Honorary Award
The Amanda Committee's Golden Clapper
This Year's Newcomer
2012 - The 28th Amanda Awards
Best Film
- Turn Me On (Sigve Endresen, Brede Hovland, Jannicke Systad Jacobsen)
- Babycall (Turid Øversveen, Pål Sletaune)
- Kompani Orheim (Arild Andresen, Sigve Endresen, Yngve Sæther)
- Pushwagner (Carsten Aanonsen, Even Benestad, August B. Hanssen)
Best Director
Best Documentary
- Folk ved fjorden (Jorun Botne, Øyvind Sandberg)
- Havets sølv (Are Kvalnes Pilskog)
- Sju kammers - Frontsøstrene (Karoline Grindaker, Hilde K. Kjøs)
Best Children's Film
- Til siste hinder (Kathrine Haugen, Odd Gunnar Iversen, Anders Øvergaard)
- Le Royaume de glace - Vol. 2 : À la recherche de la corne enchantée (Lasse Greve Alsos, Arne Lindtner Næss, Jørgen Storm Rosenberg)
- Knerten i knipe (Stein B. Kvae, Finn Gjerdrum, Arild Østin Ommundsen)
Best Actress
Best Actor
- Kristoffer Joner (Kompani Orheim)
- Anders Danielsen Lie (Oslo, 31 août)
- Sven Nordin (Une éducation norvégienne)
- Aksel Hennie (Headhunters)
Best Supporting Actress
Best Supporting Actor
- Jon Øigarden (Varg Veum - I mørket er alle ulver grå)
- Kristoffer Joner (Babycall)
- Mads Ousdal (Arme riddere)
Best Screenplay
- Pål Sletaune (Babycall)
- Jannicke Systad Jacobsen (Turn Me On)
- Arild Andresen, Lars Gudmestad (Kompani Orheim)
Best Cinematography
Best Original Score
- Peder Kjellsby (Varg Veum - De døde har det godt)
- Knut Avenstroup Haugen (Fuck Up)
- Ginge Anvik (Turn Me On)
- Gisle Martens Meyer (Pushwagner)
Best Editing
Best Sound Design
- Tormod Ringnes, Christian Schaanning (Babycall)
- Andreas Kongsgaard, Nicolai Linck (Into the White)
- Gisle Tveito (Oslo, 31 août)
Best Production Design
- Roger Rosenberg (Babycall)
- Solfrid Kjetså, Jørgen Stangebye Larsen (Oslo, 31 août)
- Are Sjaastad (Une éducation norvégienne)
Best Visual Effects
- Eirik Aanonsen, Christer Engström (Pushwagner)
- Einar Dunsæd, Torgeir Sanders (Babycall)
- Lars Erik Hansen, Jan Svalland (Headhunters)
Best Short Film
- Å vokte fjellet (Izer Aliu, Elisabeth Kvithyll)
- Og leken er god (Vibeke Heide)
- Prematur (Gudrun Austli, Gunhild Enger)
People's Amanda
- Headhunters (Morten Tyldum)
- Kompani Orheim (Arild Andresen)
- Oslo, 31 août (Joachim Trier)
- Thale (Aleksander Nordaas)
- Til siste hinder (Anders Øvergaard)
Best Foreign Language Film
- Drive (Nicolas Winding Refn)
- The Artist (Michel Hazanavicius)
- Hugo Cabret (Martin Scorsese)
- La Taupe (Tomas Alfredson)
- Play (Ruben Östlund)
The Amanda Committee's Honorary Award
The Amanda Committee's Golden Clapper
- The Norwegian Short Film Festival
2011 - The 27th Amanda Awards
Best Children's Film
Elias og jakten på havets gull
(Sveinung Golimo, John M. Jacobsen, Lise I. Osvoll)Best Film
- Les Révoltés de l'île du Diable (Marius Holst, Karin Julsrud)
- Tears of Gaza (Terje Kristiansen, Vibeke Løkkeberg)
- Hold-up (Jan Aksel Angeltvedt, Erik Skjoldbjærg)
Best Director
Best Documentary
- Reunion - Ti år etter krigen (Jon Haukeland, Charlotte Røhder Tvedt)
- Tears of Gaza (Terje Kristiansen, Vibeke Løkkeberg)
- Legenes krig (Elsa Kvamme)
Best Children's Film
- Elias og jakten på havets gull (Sveinung Golimo, John M. Jacobsen, Lise I. Osvoll)
- Jørgen + Anne = sant (Teréz Hollo-Klausen, Anne Sewitsky)
- Keeper'n til Liverpool (Arild Andresen, Karin Julsrud, Håkon Øverås)
Best Actress
- Line Verndal (Limbo)
- Agnes Kittelsen (Happy, Happy)
- Ellen Dorrit Petersen (Fjellet)
- Marte Magnusdotter Solem (Fjellet)
Best Actor
- Henrik Rafaelsen (Happy, Happy)
- Otto Jespersen (Troll Hunter)
- Benjamin Helstad (Les Révoltés de l'île du Diable)
Best Supporting Actress
Best Supporting Actor
- Trond Nilssen (Les Révoltés de l'île du Diable)
- Trond Fausa (Home for Christmas)
- Bryan Brown (Limbo)
Best Screenplay
Best Cinematography
- Manuel Alberto Claro (Limbo)
- John Christian Rosenlund (Home for Christmas)
- John Andreas Andersen (Les Révoltés de l'île du Diable)
Best Original Score
- Johan Söderqvist (Les Révoltés de l'île du Diable)
- Johan Söderqvist (Limbo)
- Wenche Losnegård, Stein Berge Svendsen (Happy, Happy)
Best Editing
Best Sound Design
- Hugo Ekornes (Limbo)
- Petter Fladeby (Home for Christmas)
- Tormod Ringnes (Les Révoltés de l'île du Diable)
Best Production Design
- Niels Sejer (Limbo)
- Astrid Sætren (Jørgen + Anne = sant)
- Janusz Sosnowski (Les Révoltés de l'île du Diable)
Best Visual Effects
- Marcus B. Brodersen, Øystein Larsen (Troll Hunter)
- Ove Heiborg, Peter J. Spence (Twigson mène l'enquête)
- Camilla Fossen, Otto Thorbjørnsen (Les Révoltés de l'île du Diable)
Best Short Film
- 1994 (Marthe Haakensen, Christian Lien Jensen, Kaveh Tehrani)
- Asylum (Matthieu de Braconier, Carolynne Sinclair Kidd, Joern Utkilen)
- Everything Will Be OK (Stine Blichfeldt, Jonas Matzow Gulbrandsen, Alan R. Milligan)
People's Amanda
- Troll Hunter (Sveinung Golimo, John M. Jacobsen, André Øvredal)
- Les Révoltés de l'île du Diable (Marius Holst)
- Jeg reiser alene (Stian Kristiansen)
- Jørgen + Anne = sant (Anne Sewitsky)
- Tears of Gaza (Vibeke Løkkeberg)
Best Foreign Language Film
- Another Year (Mike Leigh)
- Black Swan (Darren Aronofsky)
- Inception (Christopher Nolan)
- Le Discours d'un roi (Tom Hooper)
- Des hommes et des dieux (Xavier Beauvois)
The Amanda Committee's Honorary Award
The Amanda Committee's Golden Clapper
- Celine Engebrigtsen (Castingová režisérka)
- Kjersti Paulsen (Castingová režisérka)
2010 - The 26th Amanda Awards
Best Film
- Upperdog (Sara Johnsen, Christian Fredrik Martin, Asle Vatn)
- Un chic type (Stein B. Kvae, Finn Gjerdrum, Hans Petter Moland)
- Vegas (Tanya Nanette Badendyck, Maria Ekerhovd, Silje Hopland Eik, Gunnar Vikene)
Best Director
Best Documentary
- Brødre i krig (Pål Chr. Buntz, Øystein Rakkenes)
- Russian Lessons (Torstein Grude, Olga Konskaya, Andrei Nekrasov)
- The Norwegian Solution (Henrik Johannes Henriksen, Emil Trier)
Best Children's Film
- Knerten (Stein B. Kvae, Åsleik Engmark, Finn Gjerdrum)
- Bestevenner (Trine Aadalen Lo, Christian Lo)
- Le Secret de la montagne bleue (Lasse Greve Alsos, Katarina Launing, Jørgen Storm Rosenberg, Roar Uthaug)
Best Actress
Best Actor
Best Supporting Actress
Best Supporting Actor
- Ingar Helge Gimle (En helt vanlig dag på jobben)
- Kyrre Hellum (Tomme tønner)
- Sindre Kvalvåg Jacobsen (Vegas)
Best Screenplay
Best Cinematography
Best Original Score
- Thomas Dybdahl (Rottenetter)
- Trond Bjerknes (Ploddy - La voiture électrique mène l'enquête)
- Ragnar Bjerkreim (Yohan - Barnevandrer)
Best Editing
- Zaklina Stojcevska (Upperdog)
- Jens Christian Fodstad (Un chic type)
- Mirja Melberg, Wibecke Rønseth (En helt vanlig dag på jobben)
Best Sound Design
- Tormod Ringnes (Ploddy - La voiture électrique mène l'enquête)
- Hugo Ekornes, Gunn Tove Grønsberg (Knerten)
- Stephan Konken (Upperdog)
Best Production Design
Best Visual Effects
- Ove Heiborg, Peter J. Spence (Knerten)
- Torgeir Busch, Lars Erik Hansen, Martin Thorkildsen (Le Secret de la montagne bleue)
- Espen Skjørdal (Vegas)
Best Short Film
- Samaritanen (Magnus Mork)
- Scene fra et parforhold #2 (Glenn Erland Tosterud)
- Zaśpiewaj mi do snu (Magnus Meyer Arnesen, Magda Rywacka)
People's Amanda
- Engelen (Margreth Olin, Thomas Robsahm)
- Knerten (Stein B. Kvae, Åsleik Engmark, Finn Gjerdrum)
- Kurt Josef Wagle og legenden om fjordheksa (Kjetil Omberg, Terje Strømstad, Tommy Wirkola)
- Tomme tønner (Leon Bashir, Sebastian Dalén, Kjetil Omberg, Terje Strømstad)
- Yohan - Barnevandrer (Odd Hynnekleiv, Grete Salomonsen)
Best Foreign Language Film
- Le Ruban blanc (Michael Haneke)
- Precious (Lee Daniels)
- Un prophète (Jacques Audiard)
- Inglourious Basterds (Quentin Tarantino)
- Démineurs (Kathryn Bigelow)
The Amanda Committee's Honorary Award
The Amanda Committee's Golden Clapper
2009 - The 25th Amanda Awards
Best Film
- Opération sabotage (Sveinung Golimo, John M. Jacobsen, Joachim Rønning, Espen Sandberg)
- Jernanger (Maria Ekerhovd, Torleif Hauge, Pål Jackman)
- Nord (Sigve Endresen, Brede Hovland, Rune Denstad Langlo)
Best Director
- Arild Fröhlich (Fatso)
- Erik Poppe (En eaux troubles)
- Joachim Rønning, Espen Sandberg (Opération sabotage)
Best Documentary
- Moderne slaveri (Tina Davis, Margreth Olin, Thomas Robsahm)
- 99% ærlig (Sigve Endresen, Rune Denstad Langlo)
- Девушки, которые убивают (David Kinsella)
Best Children and Young Film/Program
Best Actress
Best Actor
- Aksel Hennie (Opération sabotage)
- Bjørn Sundquist (Jernanger)
- Kristoffer Joner (Den siste revejakta)
- Kristoffer Joner (Skjult)
Best Supporting Actress
Best Supporting Actor
- Mads Sjøgård Pettersen (Nord)
- Mads Ousdal (I et speil i en gåte)
- Nicolai Cleve Broch (Opération sabotage)
Best Screenplay
- Thomas Nordseth-Tiller (Opération sabotage)
- Karsten Fullu, Per Schreiner (Kurt blir grusom)
- Erlend Loe (Nord)
Best Cinematography
- Geir Hartly Andreassen (Opération sabotage)
- John Christian Rosenlund (En eaux troubles)
- Philip Øgaard (Nord)
Best Original Score
Best Editing
Best Sound Design
- Baard H. Ingebretsen, Tormod Ringnes (Opération sabotage)
- Hugo Ekornes (En eaux troubles)
- Hugo Ekornes (Skjult)
Best Production Design
Best Short Film
People's Amanda
- Opération sabotage (Sveinung Golimo, John M. Jacobsen, Joachim Rønning, Espen Sandberg)
- Appelsinpiken (Eva Dahr, Axel Helgeland)
- En eaux troubles (Stein B. Kvae, Finn Gjerdrum, Erik Poppe)
- Den siste revejakta (Synnøve Hørsdal, Ulrik Imtiaz Rolfsen)
- Dead Snow (Terje Strømstad, Tommy Wirkola)
Best Foreign Language Film
- Slumdog Millionaire (Danny Boyle, Loveleen Tandan)
- Mamma Mia ! (Phyllida Lloyd)
- Millénium, le film (Niels Arden Oplev)
The Amanda Committee's Honorary Award
The Amanda Committee's Golden Clapper
2008 - The 24th Amanda Awards
Best Film
- Mannen som elsket Yngve (Stian Kristiansen, Yngve Sæther)
- La Nouvelle Vie de Monsieur Horten (Bent Hamer)
- Tatt av kvinnen (Petter Næss, Olav Øen)
Best Director
- Stian Kristiansen (Mannen som elsket Yngve)
- Bent Hamer (La Nouvelle Vie de Monsieur Horten)
- Morten Tyldum (Varg Veum - Falne engler)
Best Documentary
- Blod & ære (Håvard Bustnes, Dag Hoel)
- A Beautiful Tragedy (Dag Hoel, David Kinsella)
- Lykkens grøde (Karoline Grindaker, Hilde K. Kjøs, Hilde Skofteland)
Best Children and Young Film/Program
- Mannen som elsket Yngve (Stian Kristiansen)
- Switch (Ole Martin Hafsmo)
- Titanics ti liv (Grethe Bøe-Waal)
Best Actress
- Anni-Kristiina Juuso (Kautokeino-opprøret)
- Maria Bock (Sommerhuset)
- Marian Saastad Ottesen (Tatt av kvinnen)
Best Actor
- Trond Espen Seim (Varg Veum - Falne engler)
- Rolf Kristian Larsen (Mannen som elsket Yngve)
- Aksel Hennie (Lønsj)
Best Supporting Actress
- Ane Dahl Torp (Lønsj)
- Ida Elise Broch (Mannen som elsket Yngve)
- Trine Wiggen (Varg Veum - Bitre blomster)
Best Supporting Actor
- Espen Skjønberg (La Nouvelle Vie de Monsieur Horten)
- Arthur Berning (Mannen som elsket Yngve)
- Fridtjov Såheim (Varg Veum - Falne engler)
Best Screenplay
- Thomas Moldestad, Siv Rajendram Eliassen (Varg Veum - Falne engler)
- Johan Bogaeus (Tatt av kvinnen)
- Ole Giæver (Sommerhuset)
Best Cinematography
- Philip Øgaard (Kautokeino-opprøret)
- John Christian Rosenlund (La Nouvelle Vie de Monsieur Horten)
- John Andreas Andersen (Varg Veum - Falne engler)
Best Original Score
- Mari Boine, Herman Rundberg, Svein Schultz (Kautokeino-opprøret)
- John Erik Kaada (Natural Born Star)
- Bjørnar Johnsen (Radiopiratene)
Best Editing
- Vidar Flataukan (Mannen som elsket Yngve)
- Jan-Olof Svarvar, Thomas Täng (Kautokeino-opprøret)
- Pål Gengenbach (La Nouvelle Vie de Monsieur Horten)
Best Sound Design
- Petter Fladeby (La Nouvelle Vie de Monsieur Horten)
- Per Boström (Kautokeino-opprøret)
- Christian Schaanning (Radiopiratene)
Best Production Design
- Karl Júlíusson (Kautokeino-opprøret)
- Karl Júlíusson (La Nouvelle Vie de Monsieur Horten)
- Jack van Domburg (Radiopiratene)
Best Short Film
- Varde (Hanne Larsen, Mona Steffensen)
- Familien Bergs erfaringer (Jan Aksel Angeltvedt, Pål Øie)
- Jøje meg for en jul! (Mattis Folkestad, Marius Hoel)
- Oh, My God! (Synnøve Hørsdal, Anne Sewitsky)
People's Amanda
- Kautokeino-opprøret (Nils Gaup, Börje Hansson)
- Lange flate ballær II (Tom Gulbrandsen, Espen Horn, Veslemøy Ruud Zwart, Harald Zwart)
- Respekt (Aage Aaberge, Johannes Joner, Per Jørgen Østby)
- Mannen som elsket Yngve (Stian Kristiansen, Yngve Sæther)
- Switch (Ole Martin Hafsmo, Paul Røed, Jørgen Storm Rosenberg)
Best Foreign Language Film
- There Will Be Blood (Paul Thomas Anderson)
- Non, ce pays n'est pas pour le vieil homme (Ethan Coen, Joel Coen)
- Juno (Jason Reitman)
The Amanda Committee's Honorary Award
The Amanda Committee's Golden Clapper
2007 - The 23rd Amanda Awards
Best Film
- Nouvelle Donne (Karin Julsrud, Joachim Trier)
- Blodsbånd (Marius Holst, Gudny Hummelvoll)
- Sønner (Erik Richter Strand, Eric Vogel)
Best Director
Best Documentary
- Jenter (Hanne Myren, Øyvind Rostad)
- Pornostjerne? (John Sullivan)
- USA mot Al-Arian (Jan Dalchow, Line Halvorsen)
Best Children and Young Film/Program
- Jenter (Hanne Myren, Øyvind Rostad)
- Elias and the Royal Yacht (Espen Fyksen, Sveinung Golimo, John M. Jacobsen, Lise I. Osvoll)
- Trigger (Tanya Nanette Badendyck, Silje Hopland Eik, Gunnar Vikene)
Best Actress
Best Actor
Best Supporting Actor/Actress
Best Screenplay
- Joachim Trier, Eskil Vogt (Nouvelle Donne)
- Erik Richter Strand, Thomas Seeberg Torjussen (Sønner)
- Kjell Ola Dahl, Hisham Zaman (Vinterland)
Best Short Film
- Janus (Linda Fagerli Sætren)
- Herfra til månen (Katja Eyde Jacobsen, Paul Røed)
- Kompisar (Jakob Fors, Magnus Mork)
People's Amanda
- Cold Prey (Magne Lyngner, Martin Sundland, Roar Uthaug)
- L'art de la pensée négative (Dag Alveberg, Bård Breien)
- Mars & Venus (Tanya Nanette Badendyck, Eva Dahr, Silje Hopland Eik)
- Sønner (Erik Richter Strand, Eric Vogel)
- URO (Stefan Faldbakken, Christian Fredrik Martin, Asle Vatn)
Best Foreign Language Film
The Amanda Committee's Honorary Award
The Amanda Committee's Golden Clapper
DVD-Amanda/The Best Film Released on DVD
2006 - The 22nd Amanda Awards
Best Film
- Free Jimmy (Lars Andreas Hellebust, Christopher Nielsen)
- Norway of Life (Jens Lien, Jørgen Storm Rosenberg)
- Giganten (Hallvard Bræin, Finn Gjerdrum, Torleif Hauge, Arne B. Rostad)
- Izzat, les versets du mal (Sveinung Golimo, John M. Jacobsen, Ulrik Imtiaz Rolfsen)
- Pitbull (Stein B. Kvae, Arild Fröhlich, Finn Gjerdrum, Torleif Hauge)
Best Director
Best Children and Young Film/Program
- Pitbull (Arild Fröhlich)
- Izzat, les versets du mal (Ulrik Imtiaz Rolfsen)
- Tommys inferno (Ove Raymond Gyldenås)
Best Actress
- Ane Dahl Torp (Gymnaslærer Pedersen)
- Marian Saastad Ottesen (Elsk meg i morgen)
- Kristin Skogheim (Pitbull)
Best Actor
Best Supporting Actor/Actress
Best Screenplay
- Per Schreiner (Norway of Life)
- Leon Bashir, Ulrik Imtiaz Rolfsen (Izzat, les versets du mal)
- Endre Lund Eriksen (Pitbull)
Best Short Film
Best Foreign Language Film
- Walk the Line (James Mangold)
- Le Secret de Brokeback Mountain (Ang Lee)
- Charlie et la chocolaterie (Tim Burton)
The Amanda Committee's Honorary Award
The Amanda Committee's Golden Clapper
Canal+ Nordic Debut Amanda
- Dome Karukoski (Tyttö sinä olet tähti)
- Anders Morgenthaler (Princesse)
- Árni Ólafur Ásgeirsson (Blóðbönd)
- Ulrik Imtiaz Rolfsen (Izzat, les versets du mal)
- Amir Chamdin (Om Gud vill)
DVD-Amanda/The Best Film Released on DVD
2005 - The 21st Amanda Awards
Best Film
- Hawaii, Oslo (Finn Gjerdrum, Torleif Hauge, Erik Poppe)
- La Couleur du lait (Catho Bach Christensen, Torun Lian)
- Ungdommens råskap (Carsten Holst, Karoline Leth, Margreth Olin)
- Uno (Aksel Hennie, Jørgen Storm Rosenberg)
- Venner for livet (Ellen Jacobsen, Arne Lindtner Næss)
Best Director
Best Documentary
- Evig din (Bjørn Eivind Aarskog, Monica Csango, Ola K. Hunnes)
- Kong Hussain av Pakistan – Dronning Asia av Norge (Fridtjof Kjæreng)
- Svindleren (Torstein Grude, Trond Kvist, Bjarte Mørner Tveit)
Best Children and Young Film/Program
- Venner for livet (Ellen Jacobsen, Arne Lindtner Næss)
- La Couleur du lait (Catho Bach Christensen, Torun Lian)
- Nå skal du høre... (Rebecca Padoin, Pjotr Sapegin)
Best Actress
Best Actor
Best Screenplay
- Harald Rosenløw Eeg (Hawaii, Oslo)
- Torun Lian (La Couleur du lait)
- Sara Johnsen, Ståle Stein Berg (Vinterkyss)
Best Short Film
- Bawke (Gudny Hummelvoll, Hisham Zaman)
- Drømme kan du gjøre senere (Thomas A. Østbye)
- Vakuum (Jan Aksel Angeltvedt, Hans Dragesund, Pål Øie)
Best Foreign Language Film
The Amanda Committee's Honorary Award
The Amanda Committee's Golden Clapper
The Festival's Honorary Award
Canal+ Nordic Debut Amanda
2004 - The 20th Amanda Awards
Best Film
Best Documentary
- Home of the Brave - Land of the Free (Gard Andreassen, John Sullivan)
- Far og sønn (Trygve Hagen)
- Tradra - I går ble jeg tater (Karoline Frogner)
Best Children and Young Film/Program
- Bare Bea (Petter Næss)
- Fia og klovnene (Elsa Kvamme)
- À travers mes grosses lunettes (Pjotr Sapegin)
- Johnny og Johanna (Synne Kjelstad, Anne-Marie Nørholm)
Best Dramatic Television Production
- Svarte penger – hvite løgner (Jarl Emsell Larsen)
- Kjell universell (Erik Richter Strand)
- Suzannah (Berit Nesheim)
Best Actress
Best Actor
- Anders Baasmo Christiansen (Buddy)
- Thorbjørn Harr (Mot Moskva)
- Trond Espen Seim (Svarte penger – hvite løgner)
Best Screenplay
- Elsa Kvamme (Fia og klovnene)
- Larry Gross, Sabina Murray (The Beautiful Country)
- Lars Gudmestad (Buddy)
Best Short Film
Best Foreign Language Film
- Le Seigneur des anneaux : Le retour du roi (Peter Jackson)
- Le Monde de Nemo (Andrew Stanton)
- Kill Bill : Volume 2 (Quentin Tarantino)
- Harry Potter et le Prisonnier d'Azkaban (Alfonso Cuarón)
- Pirates des Caraïbes : La malédiction du Black Pearl (Gore Verbinski)