Récompenses
- gagnant
- Nomination
European Film Awards
-
2020 -
Petite fille (2020)
(Best Sound Designer)
Jussi Awards
-
2022 -
Näin pilvet kuolevat (2021)
(Best Music)
Robert Awards (Danish Film Awards)
-
2023 -
Bamse (2022)
(Best Sound) -
2021 -
Dreams (2020)
(Best Score) -
2021 -
Julemandens datter 2 (2020)
(Best Original Song) -
2021 -
Dreams (2020)
(Best Original Song) -
2019 -
Julemandens datter (2018)
(Best Score) -
2019 -
The House That Jack Built (2018)
(Best Sound) -
2018 -
Fantasten (2017)
(Best Score) -
2017 -
La Communauté (2016)
(Best Sound) -
2016 -
The Man Who Saved the World (2014)
(Best Score) -
2015 -
Nymphomaniac - Volume 1 (2013)
(Best Sound) -
2014 -
Only God Forgives (2013)
(Best Sound) -
2014 -
La Chasse (2012)
(Best Sound) -
2012 -
Melancholia (2011)
(Best Sound) -
2011 -
Submarino (2010)
(Best Score) -
2011 -
Submarino (2010)
(Best Sound) -
2010 -
Antichrist (2009)
(Best Sound) -
2010 -
Flugten (2009)
(Best Sound) -
2007 -
After the wedding (2006)
(Best Sound) -
2006 -
Manderlay (2005)
(Best Sound) -
2004 -
Bagland (2003)
(Best Sound) -
2002 -
Fukssvansen (2001)
(Best Sound) -
2002 -
Grev Axel (2001)
(Best Sound)
Compositeur
Séries | ||
---|---|---|
2022 |
The Playlist |
|
L'Artiste (E06) |
||
Le Partenaire (E05) |
||
Le Codeur (E04) |
||
plus d'épisodes (3) | ||
2021 |
Octobre |
|
Episode 6 (E06) |
||
Episode 5 (E05) |
||
Episode 4 (E04) |
||
plus d'épisodes (3) | ||
2019 |
Quicksand – Rien de plus grand |
|
Les Témoins (E06) |
||
Le Procès (E05) |
||
La Reconstitution (E04) |
||
plus d'épisodes (3) | ||
2016 |
Nobel |
|
Episode 8 (E08) |
||
Episode 7 (E07) |
||
Episode 6 (E06) |
||
plus d'épisodes (5) | ||
2015 |
Heavy Water War : Les soldats de l'ombre |
|
Episode 6 (E06) |
||
Episode 5 (E05) |
||
Episode 4 (E04) |
||
plus d'épisodes (3) | ||
Les Héritiers |
||
Episode 7 (S02E07) |
||
Episode 6 (S02E06) |
||
Episode 5 (S02E05) |
||
plus d'épisodes (4) | ||
Norskov, dans le secret des glaces |
||
2013 |
Halvbroren |
|
Episode 8 (E08) |
||
Episode 7 (E07) |
||
Episode 6 (E06) |
||
plus d'épisodes (5) |
Courts métrages | |
---|---|
2019 |
De første dagene |
2014 |
Kuuntele |
Vokseværk |
|
2011 |
Rupture |
2006 |
Snart kommer tiden (téléfilm) |
Ingénieur du son
Films | |
---|---|
2022 |
Bamse |
Godland |
|
Julemandens datter 3: Den magiske tidsmaskine |
|
2020 |
De forbandede år |
Julemandens datter 2 |
|
Madklubben |
|
2018 |
Julemandens datter |
The House That Jack Built |
|
2012 |
La Chasse |
2010 |
En familie |
2007 |
Hvid nat |
2005 |
Bang Bang Orangutang |
2000 |
Dancer in the Dark |
1998 |
Mon ami le lynx |
1996 |
Portland |
Séries | ||
---|---|---|
2022 |
Copenhagen Cowboy |
|
Les Cieux tomberont (E06) |
||
Copenhague (E05) |
||
Avec les compliments de M. Chiang (E04) |
||
plus d'épisodes (3) | ||
2015 |
Heavy Water War : Les soldats de l'ombre |
|
Episode 6 (E06) |
||
Episode 5 (E05) |
||
Episode 4 (E04) |
||
plus d'épisodes (3) |
Documentaires | |
---|---|
2019 |
Et Ægte Par |
2004 |
Den tyske hemmelighed |
2001 |
Seasons of Blood and Hope |
Courts métrages | |
---|---|
2001 |
Omklædningsrummet |
Staceyann Chin |